ŁUKASZ BŁASZCZYK - skrzypce
Laureat i zdobywca wielu nagród pozaregulaminowych na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 1996 roku. Wybitny polski skrzypek, solista, kameralista i pedagog. Kształcił się m.in. u Iwony Wojciechowskiej, Zakhara Brona, Aleksandra Kramarova, Mariny Jaszwili. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi i Konserwatorium Muzyczne w Enschede w Holandii. Jest zdobywcą licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych. Najważniejszym momentem w karierze Łukasza Błaszczyka były nagrody na Konkursie Europejskiej Unii Radiowej w Lubljanie i na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Dzięki tym sukcesom koncertował jako solista i kameralista na całym świecie, kładąc szczególny nacisk na popularyzowanie muzyki polskiej. Za tak bogatą działalność artystyczną został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodą Polskiej Akademii Nauk, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi. W roku 1999 uczestniczył w wielkim światowym tournee Krystiana Zimermana jako jeden z koncertmistrzów „Polish Festival Orchestra”, występując w najsłynniejszych salach koncertowych w Europie i USA. W latach 2005 - 2014 był koncertmistrzem Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Łukasz Błaszczyk jest założycielem oraz szefem artystycznym Orkiestry Smyczkowej „PRIMUZ”, z którą koncertuje na licznych festiwalach i koncertach w Polsce i zagranicą. Jako dyrygent współpracował już z wieloma znakomitymi solistami tj.: Adam Makowicz, Kevin Kenner, Olga Pasiecznik, Krzesimir Dębski, Rafał Kwiatkowski, Zbigniew Raubo, Krzysztof Cugowski, Jacek Królik z powodzeniem łącząc swoją aktywność zarówno na polu muzyki poważnej jak i rozrywkowej. W 2016 roku jego płyta z II Koncertem skrzypcowym Krzesimira Dębskiego, wydana przez Polskie Radio, została nominowana do nagrody „Fryderyk”. Prowadzi bardzo intensywną działalność jako juror międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych, a także jako pedagog na licznych kursach i warsztatach. Obecnie jest profesorem w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie w latach 2014 – 2020 kierował pracą Katedry Instrumentów Smyczkowych. Studenci i absolwenci Łukasza Błaszczyka wielokrotnie zdobywali główne nagrody na międzynarodowych i krajowych konkursach skrzypcowych i kameralnych. W 2018 roku został powołany na członka Rady do spraw Szkolnictwa Artystycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
DOROTA OBIJALSKA - skrzypce
Skrzypaczka, kameralistka, pedagog, metodyk. Absolwentka AM w Gdańsku w klasie prof. Marii Suwary. Przez wiele lat była skrzypaczką Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie oraz członkinią kwartetu Con Flauto. Założycielka i dyrygent orkiestry smyczkowej ABSOLWENT. Współautorka popularnego zbioru utworów na skrzypce i fortepian dla dzieci ,,Skrzypiące nutki”. Prowadzi klasę skrzypiec w PSM I i II st. w Olsztynie oraz w PSM w Dywitach. Od 2002 roku jest nauczycielem Metody Suzuki, którą studiowała u Tove Detrekoy. Uczestniczyła w kursach metodycznych Almity Vamos oraz wielu innych znanych pedagogów. Jej uczniowie i zespoły kameralne które prowadzi, odnoszą duże sukcesy na konkursach.Prowadzi warsztaty dla dzieci i nauczycieli. Jest jurorką konkursów skrzypcowych. Uhonorowana wieloma nagrodami za działalność dydaktyczną.
SZYMON KRZESZOWIEC - skrzypce
Ceniony skrzypek - solista i kameralista. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Romana Lasockiego oraz Conservatorium van Amsterdam u prof. Hermana Krebbersa. Jest laureatem konkursów skrzypcowych w Poznaniu (im. Zdzisława Jahnkego), Warszawie (im. Tadeusza Wrońskiego) i Brescii (Włochy) oraz zdobywcą pierwszych nagród na konkursach muzyki kameralnej w Kopenhadze i Sondershausen (w trio smyczkowym Aristos). Ma w swoim dorobku występy solowe z czołowymi polskimi orkiestrami, takimi jak NOSPR, Sinfonia Varsovia oraz większością filharmonicznych orkiestr w kraju. Od 2001 roku jest prymariuszem Kwartetu Śląskiego, z którym regularnie koncertuje na całym świecie. Zespół jest laureatem wielu znaczących nagród i wyróżnień, w tym siedmiu Fryderyków, Gramophone Classical Music Award za nagranie kompletu kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz (2017) oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej (2019). Artysta współpracuje na stałe z pianistą Wojciechem Świtałą, z którym nagrał komplet sonat skrzypcowych Johannesa Brahmsa dla Sony Classical Poland. Jest także członkiem Wajnberg Trio. W swoim dorobku ma ponad 40 płyt z muzyką solową i kameralną dla takich wytwórni, jak EMI Music Poland, Chandos, BIS, CD Accord, Naxos, ECM, DUX, Dacapo. Szymon Krzeszowiec zajmuje się również pedagogiką, kierując Katedrą Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Katowicach oraz prowadząc klasę skrzypiec w macierzystej uczelni. Sprawuje artystyczną pieczę nad Zakopiańską Akademią Sztuki oraz Międzynarodowym Festiwalem Skrzypcowym w Katowicach. Od 2004 roku jest wykładowcą Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensemble w Książu. Jest często zapraszany do jury krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.
WIESŁAW KWAŚNY - skrzypce
(ur. 1950 r., Kraków) − polski skrzypek, koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Krakowskiej i profesor Katedry Skrzypiec i Altówki Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Eugenii Umińskiej. Naukę kontynuował w Yale School of Music w USA. Jest laureatem konkursów w Lizbonie (V nagroda i nagroda specjalna H. Szerynga), w Neapolu (II nagroda), North Carolina Symphony (II nagroda), im. G.B. Dealy w Dallas (I nagroda). Był koncertmistrzem Orkiestry PRiTV w Krakowie, solistą i koncertmistrzem Polskiej Orkiestry Kameralnej w latach (1981- 2000) oraz Sinfonii Varsovii. Od 2001 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Jest profesorem nadzwyczajnym Katedry Skrzypiec i Altówki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureat Nagrody Miasta Krakowa w 2004 roku. W 2013 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2018 postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz działalności dydaktycznej.
SEBASTIAN NAWROCKI - pianista
Solista, kameralista i pedagog. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat. W świat pianistyki początkowo wprowadzała go mama - Lubow Nawrocka. W latach 2005-2011 kształcił się pod kierunkiem prof. dr hab. Wojciecha Świtały. Po ukończeniu licencjatu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach swoje umiejętności doskonalił m.in w Stanach Zjednoczonych, a także na kursach pianistycznych w Mozarteum pod okiem Juriego Margulisa, Claudiusa Tanskiego, Dimitriego Bashkirova oraz Bernda Glemsera. Jest absolwentem studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. zw. dr hab. Ewy Pobłockiej oraz prof. UMFC dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just. Jako solista i kameralista Sebastian aktywnie uczestniczy w kursach muzycznych, konkursach i koncertach w Polsce i poza jej granicami, a jego uczniowie zdobyli dotychczas kilkanaście miejsc na konkursach pianistycznych rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej.