ŁUKASZ BŁASZCZYK - skrzypce

Laureat i zdobywca wielu nagród pozaregulaminowych na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 1996 roku. Wybitny polski skrzypek, solista, kameralista i pedagog. Kształcił się m.in. u Iwony Wojciechowskiej, Zakhara Brona, Aleksandra Kramarova, Mariny Jaszwili. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi i Konserwatorium Muzyczne w Enschede w Holandii. Jest zdobywcą licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych. Najważniejszym momentem w karierze Łukasza Błaszczyka były nagrody na Konkursie Europejskiej Unii Radiowej w Lubljanie i na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Dzięki tym sukcesom koncertował jako solista i kameralista na całym świecie, kładąc szczególny nacisk na popularyzowanie muzyki polskiej. Za tak bogatą działalność artystyczną został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodą Polskiej Akademii Nauk, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi. W roku 1999 uczestniczył w wielkim światowym tournee Krystiana Zimermana jako jeden z koncertmistrzów „Polish Festival Orchestra”, występując w najsłynniejszych salach koncertowych w Europie i USA. W latach 2005 - 2014 był koncertmistrzem Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Łukasz Błaszczyk jest założycielem oraz szefem artystycznym Orkiestry Smyczkowej „PRIMUZ”, z którą koncertuje na licznych festiwalach i koncertach w Polsce i zagranicą. Jako dyrygent współpracował już z wieloma znakomitymi solistami tj.: Adam Makowicz, Kevin Kenner, Olga Pasiecznik, Krzesimir Dębski, Rafał Kwiatkowski, Zbigniew Raubo, Krzysztof Cugowski, Jacek Królik z powodzeniem łącząc swoją aktywność zarówno na polu muzyki poważnej jak i rozrywkowej. W 2016 roku jego płyta z II Koncertem skrzypcowym Krzesimira Dębskiego, wydana przez Polskie Radio, została nominowana do nagrody „Fryderyk”. Prowadzi bardzo intensywną działalność jako juror międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych, a także jako pedagog na licznych kursach i warsztatach. Obecnie jest profesorem w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie w latach 2014 – 2020 kierował pracą Katedry Instrumentów Smyczkowych. Studenci i absolwenci Łukasza Błaszczyka wielokrotnie zdobywali główne nagrody na międzynarodowych i krajowych konkursach skrzypcowych i kameralnych. W 2018 roku został powołany na członka Rady do spraw Szkolnictwa Artystycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

SZYMON KRZESZOWIEC - skrzypce

Ceniony skrzypek - solista i kameralista. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Romana Lasockiego oraz Conservatorium van Amsterdam u prof. Hermana Krebbersa. Jest laureatem konkursów skrzypcowych w Poznaniu (im. Zdzisława Jahnkego), Warszawie (im. Tadeusza Wrońskiego) i Brescii (Włochy) oraz zdobywcą pierwszych nagród na konkursach muzyki kameralnej w Kopenhadze i Sondershausen (w trio smyczkowym Aristos). Ma w swoim dorobku występy solowe z czołowymi polskimi orkiestrami, takimi jak NOSPR, Sinfonia Varsovia oraz większością filharmonicznych orkiestr w kraju. Od 2001 roku jest prymariuszem Kwartetu Śląskiego, z którym regularnie koncertuje na całym świecie. Zespół jest laureatem wielu znaczących nagród i wyróżnień, w tym siedmiu Fryderyków, Gramophone Classical Music Award za nagranie kompletu kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz (2017) oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej (2019). Artysta współpracuje na stałe z pianistą Wojciechem Świtałą, z którym nagrał komplet sonat skrzypcowych Johannesa Brahmsa dla Sony Classical Poland. Jest także członkiem Wajnberg Trio. W swoim dorobku ma ponad 40 płyt z muzyką solową i kameralną dla takich wytwórni, jak EMI Music Poland, Chandos, BIS, CD Accord, Naxos, ECM, DUX, Dacapo. Szymon Krzeszowiec zajmuje się również pedagogiką, kierując Katedrą Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Katowicach oraz prowadząc klasę skrzypiec w macierzystej uczelni. Sprawuje artystyczną pieczę nad Zakopiańską Akademią Sztuki oraz Międzynarodowym Festiwalem Skrzypcowym w Katowicach. Od 2004 roku jest wykładowcą Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensemble w Książu. Jest często zapraszany do jury krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

ADAM KRZESZOWIEC - wiolonczela

Urodzony w 1987 roku Katowicach. Adam Krzeszowiec jest wszechstronnym artystą łączącym wiele aktywności związanych z wykonawstwem wiolonczelowym. Występuje jako solista, kameralista oraz koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Ważnym aspektem jego działalności jest również jego zaangażowanie pedagogiczne – jest adiunktem w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest również pomysłodawcą i organizatorem wielu projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z wiolonczelą odbywających się cyklicznie - m.in. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie, Festiwal Wiolonczelowy im. Józefa Drohomireckiego w Katowicach. W 2011 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Pawła Głombika. Studiował również w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii pod kierunkiem prof. Fransa Helmersona oraz w Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Brukseli pod kierunkiem Gary Hoffmana. Jest laureatem czołowych nagród podczas międzynarodowych konkursów wiolonczelowych w Londynie, Paryżu, Hradec, Warszawie, Katowicach, Dąbrowie Górniczej. Ponadto był półfinalistą 12. Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie oraz 63. Konkursu Muzycznego w Genewie. Występował jako solista i kameralista w największych salach Europy, takich jak Wigmore Hall w Londynie, Victoria Hall w Genewie, Salle Gaveau w Paryżu czy Sali im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Współpracował ze światowej sławy artystami, takimi jak m.in. Maria Joao Pires, Augustin Dumay, Gary Hoffman, Mischa Maisky, Christian Arming, Michael Tabachnik oraz orkiestrami, m.in. NOSPR, Sinfonia Varsovia, Brussels Philharmonic, Orchestre Philharmonic Royal de Liege, Kansai Philharmonic Orchestra, „Arcata” Stuttgart Kammerorchester, Orchestre Royal de Chambre de Wallonie, Orkiestra Kameralna AUKSO, Bratysławska Orkiestra Kameralna, Leopolis Chamber Orchestra. Brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych w Verbier, Sommets Musicaux Festival w Gstaad, International Music Academy - Switzerland in Rolle, Schleswig-Holstein Musik Festival, Casals Festival w Prades, PODIUM Festival, Hemsing Festival. Od 2010 roku tworzy duet z pianistką Anną Krzeszowiec, z którą otrzymał Grand Prix na 11. Kon- kursie Muzycznym “Premio Citta di Padova” w Padwie (Włochy) oraz I nagrodę na Malta International Music Competiton w 2014 roku. Ponadto od 2011 roku jest członkiem Polish Cello Quartet. Jego nagrania, zarówno solowe jak i kameralne były wielokrotnie nominowane do prestiżowej nagrody fonograficznej „Fryderyki”. Był stypendystą Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Katowice, Marszałka Województwa Śląskiego oraz laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury. Otrzymał również nagrodę fundacji Yamaha. Adam Krzeszowiec gra na anonimowym niemieckim instrumencie pochodzącym z XIXw.

JAN KRZESZOWIEC - flet

Jan Krzeszowiec ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Jerzego Mrozika. Doskonalił swoje umiejętności gry na kursach mistrzowskich w Polsce i za granicą m.in. u: Andreasa Adorjana, Patricka Gallois, Juliusa Bakera, Janosa Balinta, Petera-Lukasa Grafa, Jeanne Baxtresser, Miriam Nastasi i in. Jest laureatem wielu krajowych jak i międzynarodowych konkursów fletowych, m. in. w Warszawie, Krakowie, Bukareszcie, Citta di Aversa. Brał również udział w konkursach im. Jean Pierre Rampala w Paryżu oraz im. Carla Nielsena w Odense. Jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, oraz na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie w 2019 roku otrzymał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych. Prowadzi aktywną działalność artystyczną. Jako solista występował m.in. z orkiestrą Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Śląskiej, NFM Filharmonii Wrocławskiej, Polskiej Filharmonii Kameralnej, Orkiestrą Muzyki Nowej, Śląską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Współtworzy kwintet dęty LutosAir Quintet, z którym regularnie nagrywa i koncertuje na estradach polskich jak i zagranicznych. Współpracuje również z takimi zespołami jak Trio Aristos, Lutosławski Quartet czy Kwartet Śląski z którym nagrał kompozycje Aleksandra Tansmana i Rafała Augustyna. Jako kameralista występował na licznych festiwalach muzycznych koncertując z wybitnymi muzykami m.in. Chopin i jego Europa wraz z Nelsonem Goernerem, Jose Gallardo, Erzanem Kulibaevem, Leną Neudauer, Katarzyną Budnik - Gałązką, Marcinem Zdunikiem, Muzyka na Szczytach z Januszem Wawrowskim, Ryszardem Groblewskim, Marcinem Zdunikiem, Musica Electronica Nova z Agatą Zubel, Kwartet Śląski i jego goście z Kwartetem Śląskim, a także Jazztopad czy London Jazz Festival m.in. z Waynem Shorterem. Podczas Festiwalu Prawykonań, Warszawskiej Jesieni, Festiwalu im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Musica Electronica Nova i Musica Polonica Nova, premierowo wykonywał utwory polskich kompozytorów takich jak: Krzysztof Meyer, Paweł Hendrich, Zbigniew Bargielski, Rafał Augustyn, Aleksander Nowak. W historii jego współpracy z orkiestrami znalazło się wiele polskich zespołów symfonicznych i kameralnych. Od 2001 roku pełni funkcję flecisty-solisty w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej obecnie NFM Filharmonii Wrocławskiej.

SEBASTIAN NAWROCKI - pianista

Solista, kameralista i pedagog. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat. W świat pianistyki początkowo wprowadzała go mama - Lubow Nawrocka. W latach 2005-2011 kształcił się pod kierunkiem prof. dr hab. Wojciecha Świtały. Po ukończeniu licencjatu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach swoje umiejętności doskonalił m.in w Stanach Zjednoczonych, a także na kursach pianistycznych w Mozarteum pod okiem Juriego Margulisa,  Claudiusa Tanskiego, Dimitriego Bashkirova oraz Bernda  Glemsera. Jest absolwentem studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. zw. dr hab. Ewy Pobłockiej oraz prof. UMFC dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just. Jako solista i kameralista Sebastian aktywnie uczestniczy w kursach muzycznych, konkursach i koncertach w Polsce i poza jej granicami, a jego uczniowie zdobyli dotychczas kilkanaście miejsc na konkursach pianistycznych rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej.